LED Bitki Yetiştirme Işıkları

LED Bitki Yetiştirme Işıkları

Mesajgönderen Bennur » Pzr Mar 28, 2010 00:29

Güçlü 90w led veya yukarısındaki yetiştirme ışığı her tür bitki yetiştirmek için idealdir, ve serada iyi çalışır, hidrofonik veya toprak tabanlı olması farketmez. Bitki fotosentezi için sadece kesin spektrumları kullanır; Yüksek ambiyans ısısına veya havalandırma fanlarına göre Isıya duyarlı araçları sıcaklık normalin üstünde seyrettiğinde harekete geçer ve kapanır.
Resim
Düşük sıcaklık emisyonu suya batırma - sıcaklık tüketme fanları ihtiyacını arka plana atar. Soğutma sistemi (kontrol edilebilir termostatik fanları) sıcaklık aşırılığını mükemmel şekilde çözer.
Çevre dostudur.
Zararlı madde barındırmaz.
Kurulum gerektirmez.
Bu bir tak-çalıştır yetiştirme ışığıdır.
Resim
Neden LED Aydınlatma?
* Fiziksel darbelere ve şoka dayanıklıdırlar.
* Güvenilirdirler.
* Uzun ömürlüdürler. (100.000 saate kadar ömürleri vardır).
* Düşük güç tüketimlerinden dolayı Solar Enerji (PV) ile çalışan devrelerde ve mobil uygulamalarda alternatifsizdirler.
* Yüksek verimli aydınlatma sağlarlar.
* Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliğine sahiptirler.
* Elektromagnetik müdahale ve parazit (HUM) oluşturmazlar.
* Hem Indoor (iç mekan), hem de Outdoor (dış mekan)'da kullanılabilirler.
* Nem ve suya dayanıklıdırlar.
* Uzun vadede daha ucuz enerji tüketim maliyetleri vardır.
* Tek veya bir çok renk bir arada kullanılabilirler.
* Yüksek parlaklık ve yüksek kontrasta sahiptirler.
* Düşük Güç Tüketimi ve düşük ısı yayılımına sahiptirler.
* Kolay kurulma özelliklerine sahiptirler.
* (nano saniye) seviyesinde reaksiyon verme süreleri vardır ve bu hızları akkor flamanlı v.b. ışık kaynakları ile kıyaslanamaz üstünlüktedir.
* Cıva, kurşun v.b. Ağır metaller içermez, Çevre dostudur.
* Geleneksel florasan lambasına karşın ortalama 1/10 güç tüketimi yaparlar.
* Bakıma ihtiyaç duymazlar.
* Küçük boyutlu ve hafiftir.
* Plug-N-Play (Tak ve çalıştır) kolaylığına sahiptirler.
* LED’ler, filamanları olmadıkları için, sıradan elektrikli aydınlatma ampullerinden daha dayanıklıdırlar.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Re: LED Bitki Yetiştirme Işıkları

Mesajgönderen Bennur » Pzr Mar 28, 2010 00:54

IMG_0385.jpg

IMG_0392.jpg
Benim Led lambayla tanışmam oğlumun sayesinde oldu. Ben, alayım mı, almıyayım mı diye karar vermeğe uğraşırken, o netten almış. Bana sürpriz oldu :D Tanıtımında yazan, tohum çimlenme süresini kısaltması, çiçeklenme süresini uzatması ve çiçeklerin iri olmalarını sağlaması, en çok ilgimi çeken oldu tabii ki... Gerçekten de çimlenme süresini çok kısaltıyor ;) Ektiğimin ertesi günü çimlenen pek çok tohum oldu :D Bakalım, çiçeklenme ile ilgili anlatımlar da gerçek olacak mı?
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Re: LED Bitki Yetiştirme Işıkları

Mesajgönderen Bennur » Pzt Mar 29, 2010 12:35

ZengardeN Ev ve Bahçe den satın aldığım, PETUNYA ÇİFTE KATMERLİ MIX TÜM RENKLER KARIŞIM "RENKLERİN DANSI" tohumlarının ektiğimin ertesi günkü halleri. Tohumlar kaplamalı, fotoğrafta gördüğünüz gibi, kaplamalar daha erimeden, ayrıldılar. Tohumlar çimlenmeye başladı :D
IMG_0412.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Re: LED Bitki Yetiştirme Işıkları

Mesajgönderen Bennur » Sal Oca 04, 2011 01:55

Geçen yıl, Led yardımı ile çimlendirme yapmıştım. Netice, olağan üstü başarılı :D Çimlenme süresi kısalıyor, fideler, hızlı büyüyorlar vede zayiat yok ;) :o Ben çok memnun kaldım. Led lambayı, ayaklı bir abajura monte ettim, masa üzerine yerleştirdiğim tüm tohum kaplarım, led ışığından yararlandılar. Oldukça sağlıklı ve bol çiçekli bitkilere dönüşmeleri kısa zaman aldı. Led, bitkiler üzerinde gözle görülür bir fark yaratıyor. Tecrübe edilmiştir :D
Resim
Katedral çanları :lol:
Resim

Resim
Ankara çiçeği
Resim

Resim

Resim
Peru zambağı :lol:
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Re: LED Bitki Yetiştirme Işıkları

Mesajgönderen Bennur » Sal Ağu 02, 2011 14:46

Kod: Tümünü seç
http://home.shop.ebay.com/i.html?_nkw=Hydroponic+led&_sacat=11700&_odkw=Hydroponic+90*1w+UFO+LED&_osacat=11700&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Sayın kamil10, hoşgeldiniz :) Ben led lambamı bu adresten almıştım. Güvenilir bir sitedir.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Re: Kapalı Mekanlarda Yapay Işık Koşullarında Yetiştirme

Mesajgönderen sahin20 » Prş Oca 05, 2012 12:11

Bennur yazdı:Yapay ışık uygulamaları ilk defa Afrika menekşelerinde başlamıştır. Afrika Menekşelerinin suni ışık kullanarak bütün yıl çiçeklenmeleri ve hiç doğal şık almayan yerlerde de yetiştirilip çiçeklenebilmeleri sağlanmıştır. Hatta yapay ışıkta Afrika Menekşeleri pencere eşiğinde yetiştirilenlerden çok daha simetrik olarak büyütülebilmektedir.
Bugün birçok türdeki doğal ışık noksanlığı, yapay ışık ile karşılanabilmektedir.
Bu konularda kullanılan yapay ışık kaynakları seraların ışıklandırılması kısmında da daha önce ele alınmıştır. Bunlardan Glüh ve Siccad tabir edilen sıcak lambalar ve bildiğimiz sıcaklık veren normal akkor lambalar ancak ısıtma ihtiyacı olan yerlerde kullanılmalıdır. Özellikle bunlardan siccad lambalarının ışınlarının %92’si sıcaklık veren infraruj ışınlar halindedir ve ancak ışınlarını %8’i aydınlatma sağlayan ışınlardır. Bu lambalar aynı zamanda kuraklık etkisi de yapar. Bunlar ekseri beyaz ışık veren floresans soğuk lambalar, civalı alçak ve yüksek basınçlı lambalar, sodyum buharlı lambalardır. Bunlardan civalı yüksek basınçlı lambalar kuvvetli ışınlandırma gücüne sahiptir. Düşük basınçlı civalı lambalar da yüksek dayanma gücü ve iyi ışık randımanı ile uzun gün şartları yaratırlar.
Işığın kalitesi de bitki büyümesinde önem taşır. Bu konuda mavi ışık en etkili olanıdır. Çiçeklenmede de mavi ışık ve kırmızı dalga boyları ışık spektrumları içersinde en etkili ışıklardır.
Sıcaklık etkisi yapan bildiğimiz normal ampuller, yani akkor elektrik ampulleri sarıdan kırmızıya kadar olan dalga uzunluklarında etkindir fakat bunlar mavi ışık bakımından zayıftır. Bu ışıklar sıcaklık verdiğinden kullanımlarında soğuk lambalarda mümkün olduğu halde bunlar bitkilere fazla yaklaştırılmamalıdır. Bitkilerden uzak olunca da ışık entansiteleri bir hayli zayıflar.
Floresans tüpleri en çok mavi ve kızıl spektrumlara sahip olduklarından bitkilerin büyümeleri, gelişmeleri açısından idealdir. Özellikle bu lambalar yaprakları için yetiştirilen kapalı mekân süs bitkileri için bilhassa tercih edilmelidir.
Ancak tomurcuk ve çiçeklerin oluşması için sıcaklık da etkin olduğundan, sıcaklık yapmayan beyaz tüpler ile sıcaklık yapan floresans tüpleri karışık olarak tavsiye edilir.
150 wat’lık ampuller standarttır. Bu, akkor, yani sıcaklık veren lambaların bitkilere ne kadar yaklaştırılabileceği konusu verdikleri sıcaklıkla ilişkilidir. Kaba bir tahmin yapmak gerekirse bitkiye olan en az mesafeler 45cm ve azami mesafeleri de 120cm olmalıdır. Ampul tamamlayıcı bir hizmet yapıyorsa, 120-180cm uzaklıkta olması uygundur. Birden fazla ampul kullanılması aydınlatıcının sabit olması ve yardımcı aydınlatıcılara başvurulması halinde mesafe arttırılabilir veya azaltılabilir.
Ampuller floresans tüplerine nazaran çok daha kompakttır. Yani daha toplu ışık verir ve daha kolay monte edilebilir. Değişik entansitelere göre daha kolay değiştirilebilir. Ancak bitkiler için kullanılan floresans lambalar, akkor ampullerden daha uzun süre dayanır. Akkor ampuller, 2000 saat, ötekiler ise 10 000-20 000 saat kullanılabilir. Yani günlük kullanımına göre 2 yıl dayanmaktadırlar.
Yalnız daha önce belirttiğimiz gibi ilk 100 saatte, ışık entansitelerinde kayıp %10 olup, bu daha sonra %20’ye çıkmaktadır. Lambaların ayrıca temiz tutulmaları da gerekir. Toz etkileri ışık entansitelerini %30 kadar azaltabilir.
Floresans lambalar aynı wattaki akkor lambalardan 3 kat daha fazla ışık verir. 60cm’den uzun olmayan floresans tüpleri ev bitkileri için en iyisidir. Ofislerde daha boylu bitkiler için ve gölgeye dayanıklı türler için konu daha farklı düşünülmelidir.
Bitkilerde yapay ışıklanma teknolojisi günümüzde gittikçe gelişmektedir.
Doğal ışık yani güneş ışınlarının entansitesi ve devamı zaman zaman değişikliğe uğrar. Ancak yapay ışıkta entansite yaz kış ve günün her saati aynı devam eder.
Gün ışığı 27 000 lux üzerinden 8 saat devam ettiği kabul edilirse gün boyu 27 000×8=216 000 lux’lük bir entansitede bir ışık verilmiş olur. Bunun %30’u bulutlu olduğu zamana isabet ettiği ortalama bir değer olarak kabul edilirse 216 000-70 000=146 000 lux’luk bir ışık entansitesi oluşur.
Buna karşılık 9000 lux’luk bir yapay ışık günde 16 saat süreyle verilecek olursa 9000×16=144000 lux eder.
Böylece verilen bu yapay ışık doğal ışığa hemen hemen denk olur.
Bir lambanın ne kadar metrekare yüzeyi ne kadar uzaklıktan aydınlattığının bilinmesi gerekir. Zira ışık entansitesi uzaklığın karesi nisbetinde azalır. Örneğin bir ışık kaynağı 1 metre mesafeden bir bitkinin yüzeyinde 4000 lux’luk bir ışık entansitesi sağlıyorsa bu kaynak 1 metre geriye çekilirse yani bitkiye olan uzaklığı 1 metre değil, 2 metre olursa bu takdirde aynı ışığın bitki üzerindeki entansitesi 400 bölü 2 üzeri 2=100lux’ düşer. 3 metre mesafedeyse 400 bölü 3 üzeri 2=44 lux olur.
Bu nedenle yapay ışığın bitkiye yakınlığı ışığın entansitesi bakımından çok önemlidir. Sıcaklık veren lambalara bitkilerin fazla yaklaştırılmaması gerektiğinden bu konuda sıcak lambalar soğuk lambalara nazaran çok daha kullanışsızdırlar. Bu itibarla lambanın ne kadar uzaklıktan bitkiyi ışıklandırdığı meselesi çok önemlidir. Bu nedenle lux olarak verilen ışıklandırma şiddeti son yıllarda 1 metre uzaklıktaki bir ışık kaynağından 1 metrekare yüzeye verilen ışık miktarı olarak algılanmaktadır. Bu durumda örneğin, 1 metrekareye 150-200 watlık bir ışık verildiğinde bu ışık 2000-5000 lux olarak iyi bir ışık şiddeti kabul edilmekte ve bu 150-200wat/metrekare olarak gösterilmektedir.
Işığın üstten verilmesi de önemlidir. Zira yaprakların klorofil tabakaları üst yüzeylerindedir. Böylece bu ışık fotosenteze çok daha müsait yönde etki yapar. Bazı bitki türlerini yukardan verilen
1600 lux’luk bir ışıkla daha iyi yetiştirmek mümkün olmaktadır.
Işığın üstten fakat hiç değilse iki taraftan gelmesi daha etkin ve simetrik büyüme sağlar.
Ancak lüzumundan yüksek entansitede ışığın da zararlı olduğunu ifade etmek gerekir.
Yumuşak(soft) ışıklar daha emniyetle kullanılır.
Işığın kısa sürelisi de uzun sürelisi de zararlıdır. Işığın bütün gün devam ettirilmesi yoluna asla gidilmemelidir. Zira birçok bitki türü gelişmelerinde belirli bir karanlık devre geçirmeye ihtiyaç duyarlar. Bu karanlıkta geçen süre onlar için bir dinlenme devresi olduğu gibi ışıkta oluşturulan asimilant maddelerin bitki organlarına taşınması ve depolanmasını sağlayan bir zaman aralığı olarak da hizmet görür. Bu yüzden bu bitkilerde ışıklandırma daha uzun süre devam ettirilirse fizyolojik rahatsızlıklar ve hastalıklar ortaya çıkar.
Kapalı mekânlarda tespit edilen ışık miktarı itibaridir. Yani o anda dıştaki ışığın miktarına göre değişir. Bu durumda hem dışarıdaki dolu ışık entansitesi hem de o anda iç mekândaki ışık entansitesi tespit edilerek oranlanır. Buna nısbi ışık alımı diyoruz.
Kapalı mekân yetiştiriciliğinde ışık konusunda bizi iki husus direkt ilgilendirir. Biri, bitkiye ulaşan aktüel ışık miktarı yani bu bitkinin yüzeyindeki ışık entansitesidir. Diğeri de büyümeyi etkileyen ışığın kalitesidir.
Bir bitki üzerine gelen aktüel ışık floresans tüpünün dışa verdiği ışıktan muhakkak ki daha azdır. Bu azlık kaynağın bitkiye olan uzaklığı yanında ışığın şekline ve açısına göre de değişir. Işıkölçer farklı pozisyonlarda tutulduğunda da farklı değerler verir. Yapay ışıklar kullandıklarından kısa bir zaman sonra da ışık entansitesini kaybedeceği hesaplarda göz önünde bulundurulmalıdır.
Ampul şeklindeki ışık kaynakları ile çubuk şeklindeki ışık kaynaklarında ışığın farklı şekilde dağılımı dikkate alınmalıdır. Kaynağın merkezinden kenarlara doğru ışık entansitesinde önemli farklılıklar gözlemlenir. Nitekim tüpün kenarları daha az ışık verir. Bu nedenle yapay ışıklandırmada fazla ışığa ihtiyaç gösteren türler grup yerleştirilmelerinde ortaya az ışık gereksinmeleri olanları ise kenarlara yerleştirilmelidir. Işıklandırmada iki tüpten fazlasını yerleştirmek daha avantajlıdır. Bu suretle kuvvetli iki tüp yerine daha az kuvvetli 3-4 tüp kullanmak daha iyidir. Böylece kenarlardan kayıp azalır ve bitkiye çeşitli açılardan ışık geldiğinden özellikle boylu bitkilerin alt tarafları da yeterli ışık alarak bitki de daha üniform ışıklandırma sağlanır. Ve alt dallardaki yapraklar daha uzun süre hayatiyetlerini korurlar.
Profesyonel yetiştiriciler duvarlara ve tavana akseden ışığın miktarını da hesaba katarlar. Bu konuda reflektörlerin biçim ve nitelikleri de ışık entansitesine büyük ölçüde etki yaptığı dikkate alınmalıdır.
Işıkölçerlerin daima görünen ışıkları ölçtükleri de göz önünde tutulmalıdır.
Yapay ışığın kullanımı gereken durumlarda; bitki için yeterli olan 4-5 saatlik doğal ışığa eş değer sürede verilen yapay ışık yetersiz kalır. Bunun için günde 12-16 saat yapay ışık gerekir. Eğer yapay ışığı doğal ışık yerine değil de ancak doğal ışığı eklemek suretiyle günlük ışıklandırma suresini uzatma şeklinde verme söz konusu ise bu yapay ışık verme suresi daha kısalır.
Çiçekli bitkiler yaprakları için yetiştirilenlerden daha yüksek ışık entansitesi isterler. Bunlar için en az 5000 lux’luk bir ışık gerekir.
Kapalı mekânlarda da önemli yerleri olan begonyalar üç gruba ayrılmaktadır. Birinci grubu, kışın çiçeklenenler oluşturur. Bunlar kısa gün bitkileridir. Günler kısalınca sonbahardan itibaren çiçeklenirler. İkinci grubu ise yazın çiçeklenenler oluşturur. Bu grup içerisinde B.semperflorens(daha küçük çiçekler), B.tuberhybrida(daha büyük çiçekler) belli başlı türleridir. Yazın çiçeklenen begonyalar uzun gün bitkileridir. Çiçeklenmeleri için uzun gün ışığı gerekmektedir. Bu yapay yoldan sağlanabilir. Bunlarda gün ışığı uzatılırsa ocak ayında da çiçeklenme olur.
Üçüncü grup begonyalar yaprakları için yetiştirilen begonyalardır. Bu konuda Begoniarex bunların en önemlilerini oluşturur. Bunlarda da yapay ışık gelişmeyi yaprak renklenmesini çok daha cazip hale getirir.
Bromeliaceae familyasına dâhil birçok süs bitkileri(bilbergia, aechmea, guzmania, tillandsia, vriesea) suni ışığa çok iyi cevap verebilmektedirler. Örneğin bunlardan Aechmea uzun gün bitkisi olarak kışın yapay yolla ışıklanma süresi uzatılırsa çiçeklenebilmektedirler.
aechmea823.jpg
Aynı familyadan Bilbergia 25wat/m2 akkor lamba altında günde 7 saat, yedi sekiz hafta verilen ışık sonrası normal çiçeklendiği haziran temmuz aylarından çok önce çiçeklenebilir.
Çanta çiçeği de yapay ışık kullanılarak erken çiçeklendirilebilir ve çiçeklenme şubat ortasına kadar erkene alınabilir. Yapay ışık bunlarda çiçeklenmenin devam süresini uzatır. Bunun için her gece 3-20wat/m2 entansitede 8 saat ışık verme yeterlidir.
Dekoratif yapraklar için yetiştirilen bitkiler arasında Aphelandra squarrosa da gün ışığı yapay yolla 10 wat/m2 entansitede bir floresans lamba ile iki ay uzatılarak çok daha hızlı ve cazip bir gelişme sağlanabilir.
2495.jpg
Eğreltilerde ışık entansitesini ve ışıklanma suresini uzatarak fotosentezi arttırmak dolayısıyla gelişmeyi hızlandırmak mümkündür. Bunun için geceleri 1 metre yükseklikten 400wat yüksek basınçlı bir civa lambası ile 8 m2lik bir sahayı ışıklandırma üzere yerleştirilen büyük bir grup 8 saat yapay ışık verilerek en iyi sonuç sağlanabilir. Daha küçük gruplar için bu değer 50wat/m2 hesaplanabilir. Bu aydınlatmalarda 100watlık bir lamba 25cmlik bir reflektör yardımıyla 1,5 mesafeden 240 lux’luk bir aydınlatma sağlamaktadır. Bu durumda 7 adet 100watlık lamba 1600 lux’luk bir aydınlatma yapabilmektedir. Bu ışık objeye 30-40cm yaklaştırıldığında çok daha etkin olduğu belirlenmiştir. Hatta bazı bitkiler burada verilen 1600 lux’ten de daha düşük ışıkta yetiştirilebilirler.
Yapay ışığın süs bitkilerinde sulama gereksinimini biraz daha arttıracağı da daima dikkate alınmalıdır.
Kaynak: Prof. Dr. Suad ÜRGENÇ ( ağaç ve süs bitkileri fidanlık ve yetiştirme tekniği – üniversite yayın no:3676 fakülte yayın no:418 )


Bitki yetiştirme lambaları;
İç mekanda bitki yetiştirme "Yüksek Yoğunlukta Işık Veren (HID)" ışıklandırma ile yapılır. İki tür yüksek yoğunlukta ışık vardır, Metal Halojenürler (MH) ve Yüksek Basınç Sodyum (HPS) ve her ikisi de farklı ışık spektrumunu kapsar.
MH ışıklar spektrumun mavi kısmını üretir ve büyüme döneminde olan genç bitkilerin yanı sıra marul ve ıspanak gibi yapraksı yeşillikler için kullanılırlar.
HPS ışıklar bitkilerin meyveleme döneminde kullanılırlar. Mahsul olarak çiçek veya meyve veren domates, gül gibi bitkiler için kullanılırlar.
Bir bitki, iyi ve yeterli ışıklandırma olmadan, besini enerjiye dönüştürmesinde esas prensip olan fotosentezi yapamayacaktır. Bu sebepten iç mekanlarda oluşturulan her yetiştirme ortamı için ışık önemli bir faktördür.

HID Yetiştirme Lambaları
Yüksek Yoğunlukta Işık Veren (HID) lambalar iç mekanlardaki bahçelerin tamamında ana ışık kaynağıdır. Bir HID lamba uygulamasıyla, bahçıvanlar yetiştirme ortamındaki sınırlı miktardaki lümenle kısıtlanmamış olurlar. HID ışıklandırma ayrıca iç mekan aydınlatması ile ilgili olarak günümüzde var olan en etkili kaynaktır. Bu lambalar aynı güce sahip enkandesen lambalarla karşılaştırıldığında 4-6 kat daha fazla lümen/watt üretirler. Ampul büyüklükleri 100 ila 1500 watt arasında değişir:
Bir HID lamba uygun bir şekilde eşleştirilmiş bir transformatör, kapasitör ve kimyasal bir karışımla dolu olan iç tüpe sahip bir ampulle çalışır. Temel olarak duvardaki prize ulaşan bir kabloya sahip metal bir -balast ve ampule güç ileten bir duya bağlanan bir kablonuz vardır. Ampulün etrafında yansıtıcı bir başlık vardır ve ışığı bitkilerin üzerine yansıtır. Yansıtıcıların iç kısmı beyaza boyanmıştır ya da yüksek yansıtıcı özelliğe sahip alüminyum veya parlak kromla kaplanır, bu 1970lerin diskolarında oldukça revaçta olan lambalar gibi gözükür. Bazı yansıtıcılar ampulün içindeki sıcak havanın odanın içine verildiği hava soğutmasına imkan verecek şekilde yapılır.
HID ışıklandırma sistemlerinin temel sorunlarından bir tanesi sonuç olarak bitkilerin hızlı bir şekilde kurumasına neden olacak yoğunlukta ısı yaymaları ve doğal spektrumun tamamını verecek kapasitede olmamalarıdır. HID lambalar insan teknolojisinin imkan verdiği ölçüde doğal ışığa yakındırlar ancak doğal güneş ışığı hala daha dolu ve parlaktır. Bilinmesi gereken iki tür HID lamba vardır,
Metal halojenürlüler ve
Yüksek Basınç Sodyumlar.
HID ışıklandırma sisteminin ampulün elektrik gücü miktarı ve çeşidi ile EŞLEŞMESİ GEREKTİĞİ unutulmamalıdır. 600 wattlık bir HPS sistemi 1000 wattlık HPS ampulü çalıştırmaz. Eğer bir HPS sistem ise bir MH ampulü de çalıştırmaz. Bu kısıtlama daha fazla esneklik sağlayan değişken ampullerin kullanılmaya başlamasıyla kolay hale gelmeye başlamıştır. HPS değişim ampulleri sodyum ışığı üretirler ve MH tesisatlarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. MH değişim lambaları Halide ışık üretirler ve HPS tesisatlarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardır.

Metal Halojenürler (MH)
HID lambaların iki çeşidinden biri olan metal halojenürler daha dengeli bir spektruma sahiptirler. Bitkilere spektrumu en mavi ucundan başlayarak ışık verirler, bu bitkiye baharın geldiği ve artık büyüme zamanı olduğu mesajını verir. Genel olarak, Metal Halojenür ışıklar çok fazla yaprak gelişmesi istenen ve marul, ıspanak, kabak ve otlar gibi gür olması istenen bitkilerde kullanılır. Ayrıca büyümenin vegetatif aşaması için mükemmeldirler. Dallar arasındaki boğum aralıklarının sıklığını arttırırlar ve bitkilerin daha sonra meyve ve çiçek gelişimini destekleyecek dal ve büyük yapraklar oluşturmalarına imkan verirler.

Yüksek Basınçlı Sodyum (HPS)
Yüksek Basınçlı Sodyum (HPS) lambalar spektrumun hasat zamanındaki gün batımını andıran kırmızı/turuncu kısmından ışık üretirler. Bitkiler bu tür ışığı üreme süreçlerinde kullanırlar ve dolayısıyla HPS ampuller bitkilerin daha fazla meyve ve çiçek üretmesini sağlarlar. Watt başına 97-150 lümen kapasitesiyle HPS ışık MH’ye oranla daha fazla lümen üretir ancak çiçek açan bitkilerin vegetatif aşamada sadece kırmızı spektrumdaki ışığa maruz bırakılmaları, solmalarına, renklerini kaybetmelerine ve doğal olmayan bir şekilde aşağıya doğru bakmalarına neden olur.
HPS lambalar, benzerleri olan MH’ler gibi spektrumlarında daha az yoğunluğa sahip olan mavi kısmı arttıran ampullere sahiptirler. SunAgro (HPS) veya Hortilux ile ışık spektrumunun mavi kısmında %25-30 artış sağlayabilirsiniz. Bu lambalar daha doğal olan bir genel büyüme sağlayacaklardır.

Floresanlar
Floresan ışıklandırma temel olarak filizlendirmek ve yeni gelişmeye başlayan aşılarda (klonlarda) köklenmeyi başlatmak için kullanılırlar. Ortalama bir floresan lamba 2300 lümen üretir, bu tipik bir domates bitkisinin yetişmesi için yeterli değildir (41,000-46,000 lümene ihtiyaç duyar). Bitkileri kabul edilebilir büyüme hızında yeşillendirecek tam spektrumlu ve yüksek ışık veren özel floresanlar vardır ancak büyüme yine de yavaş olacak ve HID ışığa oranla daha az genel büyüme görülecektir.
Floresan ışıklandırmanın kullanılmasında bazı çok önemli faydalar vardır. Enerji tasarrufu sağlarlar ve nispeten ekonomiktirler ve bir çok bitkinin yetişmesine uygun olan geniş bir ışık spektrumu yayarlar. Ayrıca çok az ısı çıkışı vardır. Bu lambalar filizlendirme ve çok genç bitkilerin yetiştirilmesinde başarılıdır.

İç Mekanlarda Yetiştirme Lambaları İle Çalışmak
Farklı türdeki bitkiler farklı miktarlarda ışığa gereksinim duyarlar. Marul ve otsu bitkiler, meyvelerini üretmek için çiçek açmaları gereken biber veya domatese oranla daha az ışığa gerek duyarlar. Bazı bitkiler kışın büyür ve yazın çiçek açar. Çoğu bitki bahar ve yaz aylarında görülen uzun günlerde büyür ve yazın sonlarında, sonbaharda ve kışın başlarında günler kısalınca çiçek açarlar. Bu koşullar iç mekanlarda oluşturulan bir ortamda kolaylıkla canlandırılabilir.

Işık Çevrimleri
İç mekan yetiştiricilerinin en önemli görevlerinden bir tanesi ışığın günlük ve mevsimsel akışını taklit etmektir. Vegetatif büyümede bitkiler bahar ve yazın erkan dönemlerinde karşılaşacakları spektrumun mavi kısmına benzer uzun büyüme günlerine maruz bırakılırlar. Sebze, meyve veya çiçek üretmesi beklenen bitkiler ışık çevriminde yapılan bir değişiklikle bu üretime teşvik edilirler. Kısa günlerin ve uzun gün batımlarının (spektrumun kırmızı kısmı) görüldüğü sonbaharın geldiğini hissetmesi gereken bir bitki için, genel olarak 18 saatlik bir ışık vegetatif büyüme için en iyisidir ve çiçek açma için en iyi süre ise 12 saat boyunca ışık verilmesidir (bazı bitkilerde bu program tam tersidir)
Bitkilerin hemen hemen tamamı düzenli bir ışık ve karanlık periyoduna gerek duyarlar. Aydınlık süre boyunca enerji absorbe ederler. Karanlık süre boyunca absorbe ettikleri enerjiden organik moleküller üretirler. Doğal çevrimi oluşturduğunuzda, süreklilik çok çok önemlidir. Bitkiler düzenli süreci severler ve bu bozulduğunda strese girerler.
Işığın açık ve kapalı olduğu düzenli aralıkları ayarlamak için iyi bir zamanlayıcı kullanılmalıdır. Periyotların uygun bir şekilde ayarlanmasıyla bitkiler her gün aynı saatlerde ışık ve karanlığa maruz kalabilirler. Genel olarak kullanılan aralık her gün 6-12 saat karanlıktır. Karanlık dönemim ışıkla kesintiye uğratılmaması önemlidir bu nedenle odaya istenmeyen ışığın girmesine neden olacak ziyaretleriniz konusunda dikkatli olun.

Yansıtıcılar
Dikey yansıtıcılar ampule dikey olarak takılırlar. Bu yönlendirme ışığın dairesel bir şekilde aşağı ve dışarı doğru yansımasına neden olur. Bunlar her ikisi de çok düzgün bir ışık dağılımı sağlayan konik ve parabolik şekiller halinde mevcuttur. Bitkiler bu tür yansıtıcılar vasıtasıyla ışığa biraz daha yakın olurlar. Dikey yansıtıcılar ağırlık merkezlerinden tek bir zincire asılırlar.
Yatay yansıtıcılar ampullere yatay olarak takılırlar. Bu yönlendirme ışığın yansıtıcının tepe noktasından sekerek dikdörtgen şeklindeki veya kutuya benzer bir şekilde aşağıya doğru yansımasına neden olur. Farklı şekil ve büyüklüklerde yatay yansıtıcılar vardır. Yansıtıcılar iki adet zincirle uç uca asılırlar. Yatay yansıtıcıların çoğunun dikey yansıtıcılarla karşılaştırıldıklarında bitkilerden daha yükseğe asılmaları gerekir.

Bu arada, artık günümüzde, yüksek enerji harcayan ve ısı yayan (HID ve HPS) lambalar yerine, Çok daha tasarruflu ve güvenli LED lambalar kullanılmaktadir.
Led Lambalar ile ilgili bir kaç özellik sunmak isterim.
Bitki Yetiştirmede, Neden LED Aydınlatma?
Fiziksel darbelere ve şoka dayanıklıdırlar.
Güvenilirdirler.
Uzun ömürlüdürler. (100.000 saate kadar ömürleri vardır).
Düşük güç tüketimlerinden dolayı Solar Enerji (PV) ile çalışan devrelerde ve mobil uygulamalarda alternatifsizdirler.
Yüksek verimli aydınlatma sağlarlar.
Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliğine sahiptirler.
Elektromagnetik müdahale ve parazit (HUM) oluşturmazlar.
Hem Indoor (iç mekan), hem de Outdoor (dış mekan)’da kullanılabilirler.
Nem ve suya dayanıklıdırlar.
Uzun vadede daha ucuz enerji tüketim maliyetleri vardır.
Tek veya bir çok renk bir arada kullanılabilirler.
Yüksek parlaklık ve yüksek kontrasta sahiptirler.
Düşük Güç Tüketimi ve düşük ısı yayılımına sahiptirler.
Kolay kurulma özelliklerine sahiptirler.
Nanosaniye seviyesinde reaksiyon verme süreleri vardır ve bu hızları akkor flamanlı v.b. ışık kaynakları ile kıyaslanamaz üstünlüktedir.
Cıva, kurşun v.b. Ağır metaller içermez, Çevre dostudur.
Geleneksel florasan lambasına karşın ortalama 1/10 güç tüketimi yaparlar.
Bakıma ihtiyaç duymazlar.
Küçük boyutlu ve hafiftir.
Plug-N-Play (Tak ve çalıştır) kolaylığına sahiptirler.
LED’ler, flamanları olmadıkları için, sıradan elektrikli aydınlatma ampullerinden daha dayanıklıdırlar.
Led lambalar ile bilgi ve ihtiyaçlarınızın temini için 555.221 69 22 lütfen özelden arayiniz.
En son sahin20 tarafından Pzr Kas 11, 2012 09:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
sahin20
 
Mesajlar: 2
Kayıt: Prş Oca 05, 2012 11:56

Re: LED Bitki Yetiştirme Işıkları

Mesajgönderen ülker » Pzt Oca 09, 2012 22:14

Çok teşekkür ederim.
Bir ara bu konuda hayli bilgi aramış, doyurucu bilgiye ulaşamamıştık. Şimdi katkılarınızla diğer üyeler için de ciddi bir kaynak oluşmuş oldu...
Kullanıcı avatarı
ülker
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 496
Kayıt: Çrş Şub 10, 2010 16:59

Re: LED Bitki Yetiştirme Işıkları

Mesajgönderen demir » Sal Mar 20, 2012 17:07

ben led bitki yetiştirme lambası almak istiyorum bana yardımcı olursnız cok sevınırım tesekur ederım.
demir
 
Mesajlar: 1
Kayıt: Sal Mar 20, 2012 17:01

Re: LED Bitki Yetiştirme Işıkları

Mesajgönderen Bennur » Sal Mar 20, 2012 17:11

Bennur yazdı:
Kod: Tümünü seç
http://home.shop.ebay.com/i.html?_nkw=Hydroponic+led&_sacat=11700&_odkw=Hydroponic+90*1w+UFO+LED&_osacat=11700&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Sayın kamil10, hoşgeldiniz :) Ben led lambamı bu adresten almıştım. Güvenilir bir sitedir.

Ben 4 sene önce yukarıdaki siteden almıştım.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Re: LED Bitki Yetiştirme Işıkları

Mesajgönderen Bennur » Sal Mar 20, 2012 17:18

Şimdi google araştırmasında ampul satış sitesine rastladım. Araştıracak, tercihinizi yapacaksınız. Yapı marketlerde de satışına rastlamadım.
Kod: Tümünü seç
http://www.smoothgarden.com/?title=bitki_yetistirme_lambalari&b=20012/22
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Sonraki

Dön Bitki Üretiminde Kullanılan Yardımcı Malzemeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir