Açelya, Azalea (Rhododendron Simsii)

Açelya, Azalea (Rhododendron Simsii)

Mesajgönderen Bennur » Pzr Oca 23, 2011 00:53

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Plantae
Şube: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Ericales
Familya: Ericaceae
Cins: ''Rhododendron''
Resim
Açelya, fundagiller (Ericaceae) familyasının ormangülü (Rhododendron) cinsinden bazı bitki türlerine verilen addır.
Doğal olarak subtropik Japonya ve Çin'de yaşarlar. Önemli turü Azalea İndica ((syn. Rhododendron simsü)'dir. Çok dekoratif, renkli, güzel çiçeklere sahiptir.Bu bitki 15-20 °C sıcaklığa ve parlak ışığa ihtiyaç gösterir. Dinleme periyodu süresince en az 5° C sıcaklıkta tutulmalıdır. Toprak daima ıslak bulundurulmalıdır. Açelyalar 1800'lü yıllarda Avrupa'ya getirilmiş ve değişik türleri üretilmiştir. Koyu yeşil yapraklarının üstünde kış mevsiminde veya ilkbaharda bol bol açan çiçekleri kırmızı ile pembenin her tonunda olur. Bazen iki renk taşıyan çiçekleride bulunmaktadır. Çiçek açma dönemi bitip de bitki dinlenme aşamasına geçince, yeni bitki üretimi için saksısı uygun biryere alınır. Açelyalar kış mevsiminde ve çiçek açmaya başladığında satışa sunulur. Bitkiyi satın alırken içerisinde çok sayıda gonca bulunmasına dikkat edilmelidir.
Açelyaların üretimi; çiçek açma dönemi bittikten sonra bitkinin yarı odunsulaşan sürgünleri yaz mevsiminde kesilip bunlardan çelik elde edilir. Bu çelikler nemli toprağa dikilip, yeni bitki elde edilir. Üretimi tohum ve Çelikle olur.
Resim
Açelya Çiçeğinin Bakımı:
Fazla sıcak istemez, özellikle evlerde radyatör üstlerine konmamalıdır, zira buralar çok sıcak ve nisbi nemce düşük olur. Aydınlık fakat direkt güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza edilmelidirler. Saksı düzenli nemli tutulmalı, çiçekli iken biraz daha fazla su verilmelidir. Ortam nemli tutulmalı, yapraklarına ara ara su püskürtüimelidir. Dinlenme devresinde 5°C'de. gelişme devresinde l5-20oC'de muhafaza edilmelidir. Çiçek açması için soğuklamaya ihtiyaç vardır. Bitki sonbahar-kış aylarında çiçeklenir. Çiçekten sonra serin bir yere alınır ve mayıs ayının ortalarında dışarıya yan gölge bir alana yerleştirilir. Mart-Nisan aylarında saksı değiştirilir ve serin bir seraya veya odaya alınır. Kasım ayında 16"C olan bir yere alınır. Saksı toprağı eşit miktarda yaprak çürüntüsü. kum ve sphagnum yosunu veya peat karışımıyla elde edilir.
Muhteşem çiçekleriyle kış aylarının gözbebeği olan açelyaların anavatanı Karadeniz bölgesidir. Çok önceleri Romalılar tarafından Avrupa'ya götürülmüş, yüzyıllardır hibrid yoluyla pek çok çeşidi elde edilmiştir. Karadeniz ormanlarında halen yaşayan türü pembe ve sarı renklidir. Belkide çok zehirli bir bitki olmasından dolayı Ağu adıyla bilinir.
Açelyalar bakımı zor çiçekler olarak ün salmıştır. Bununla beraber uygun şartlar sağlanırsa, açelyalar uzun yıllar göz alıcı çiçekleriyle evinizin süsü olmaya devam edecektir.
Satın alırken bitkinin gürbüz ve sağlıklı olmasına dikkat edin. Bol tomurcuklu fakat açmış çiçeği çok az olsun. Çiçeklenme dönemi bittikten sonra mutlaka aydınlık ve serin bir yere alın. Yazın açık havada gölgeye yerleştirin. Bahçeniz varsa saksıları gölgeli bir yerde toprağa gömmek çok iyidir. Son bahara kadar devamlı sulayın ve besleyin. Hastalıklara karşı zaman zaman bakırlı bir ilaç püskürtün. Sonbaharda içeride serin ve aydınlık bir yere alın. Çiçek açmaya başlayıncaya kadar burada tutun.
Resim
ÖZELLİKLERİ:
Toprak: Açelya bitkisi kireçsiz ve asit karakterli toprakları sever. Bu nitelikteki topraklara, yaprak çürüntüsü ile kaba dere kumu karıştırılması bitkiye yararlı olur.
ISI: En iyi serin ortamda yetişir. Kışın 15 derece idealdir.
IŞIK: Kış aylarında aydınlık fakat direkt günışığından uzak, yazın gölgede bulundurun. Bitki yarı gölge yerleri sever. Üzerine doğrudan gelen güneş ışığı karşısında bırakılmalıdır.
SULAMA: Çok önemlidir. Toprağı sürekli ıslak olmalıdır. Nemli olması yetmez. Susuzluk ve aşırı ısı çiçek ve yapraklarını tamamen dökmesine neden olur. Haftada bir kez yapraklarına su püskürtülmelidir. Ancak sulamada ve yaprak ıslatmada kulllanılacak suyun kireçsiz ve mümkünse yağmur suyu olması bitkiye yararlıdır.
Gübre: Açelya bitkisi yetiştirilirken, ilkbahardan sonbahara kadar, bitkiye haftada bir kez standart sıvıgübre verilir.
NEM: Çiçek zamanında yapraklarını her gün nemlendirin.
Saksı değiştirmeyi iki yılda bir çiçekleri biter bitmez yapın.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Re: Açelya, Azalea indica

Mesajgönderen Bennur » Cum Ara 02, 2011 14:30

Soğuk ve kasvetli havaya inat, sıcacık bir rüya gibi hayatımıza giriyor açelya. Rengarenk, katmer katmer çiçekleriyle kış günlerinin gözbebeği o...
Aşk ayının içimizi ısıtan en güzel çiçeklerinden biri o. Gri günleri, rengarenk çiçekleriyle süslüyor Azalea indica… Evlerimize tatlı bir huzur getiriyor. Rengarenk çiçekleriyle bahçe ve balkonlarımızda kış mucizesi yaratıyor adeta. Sizi soğuğa aşık güzel açelyayla tanıştıralım mı?
sicacik-bir-ruya5.jpg
TANIŞMA VAKTİ…
*Ericaceae familyasına aittir.
*Anavatanı Karadeniz Bölgesi’dir.
*Zehirli türleri de bulunduğu için bazı bölgelerde Ağu adıyla bilinmektedir.
*Gösterişli, büyüleyici güzellikte ve bol miktarda çiçeklere sahiptir.
*Çiçekleri sonbahar ve kış aylarında bizimle buluşur.
sicacik-bir-ruya.jpg
BİZDEN NE İSTER?
*Bakımı zor olarak bilinir. Ancak uygun şartlar sağlandığında uzun yıllar göz alıcı çiçekleriyle evimizin neşesi olmaya devam eder.
*Aydınlık ama doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde mutlu olur.
*Yazın gölgeye taşınmayı ister.
*Kışın aydınlık ortamlar tam ona göredir.
*Sulama çok önemlidir. Toprağı düzenli sulayıp, susuz bırakmamaya özen gösterin. Çünkü sadece nemli tutmak yeterli olmayacaktır.
*Çiçekliyken biraz daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bu dönemde özellikle yapraklarına su püskürtün, nemli kalmasını sağlayın.
*Susuzluk ve aşırı ısı, çiçek ve yapraklarını tamamen dökmesine neden olur.
*Çiçek açması için soğuklara ihtiyacı vardır. 15-20 derece sıcaklık onun için idealdir. Ancak dinlenme periyodu süresince en az 5 derece sıcaklıkta tutmaya dikkat edin.
*Islak topraklardan hoşlanır.
*Fazla sıcağı sevmez. Özellikle de evlerde radyatör üstlerine konmamalı, uzak tutulmalıdır.
*Açelyaların her yıl çiçek açması için yazın iyi bakmak gerekir.
*Saksı değiştirme işlemini iki yılda bir gerçekleştirmek uygundur. Bunun için de mart-nisan ayları tercih edilmelidir.
*Büyümesini kolaylaştırmak için ilkbaharda sıvı gübre takviyesi yapılabilir.
*Tohum ve çelikle üretilebilir. Yeni renklerle, yeni tebessümlerle girdi evimize açelya. Sıcacık bir dokunuşla hayatımızı renklendirdi. Onu, sözlerini Meral Özbek’in yazdığı bir Yeni Türkü şarkısıyla uğurlamaya ne dersiniz? “Pembe yeşil güzelim açelya Yakışır o başka yarınlara Çiçeklenir coşar ışık suyla Kırılgandır koyu karanlıkta Açelyalar hep hatırlatır seni bana”
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul


Dön İç Mekan Bitkileri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir