Sinerya, sinerelya (Cineraria senetti)

Sinerya, sinerelya (Cineraria senetti)

Mesajgönderen Bennur » Pzt Mar 22, 2010 17:47

Resim
Sinerya - Sinerelya olarak bildiğimiz bu bitkinin aşağıdaki resimde gördüğünüz çeşidinin esas adı “cineraria senetti”dir. Yaz gelmeden çok önce çiçek açtıysa, çiçekler solduktan sonra çiçek saplarını keserseniz 3 – 4 hafta içinde yeniden çiçeklenecektir. Hazirandan itibaren havalar iyice ısınacağından dolayı çiçeklenmesi olmaz; zaten pek çok zararlıları bitkiye rahat vermezler.
Sinererya kış sonundan yaz başlangıcına kadar çiçeklenebilen narin bir süs bitkisidir. Her türlü böceğin ve toprakaltı yaratıklarının yemeyi çok sevdiği bir bitki olmasından dolayı çok dikkat etmek gerekir. Genelde açık havada, az güneş alan yerlerde iyi yetişir. Toprağı asla kuru bırakılmamalıdır.
Resim
Onbir ay çiçeği ile büyük benzerliği vardır. Aralarındaki en büyük fark, 11 ay çiçeğinin bütün yıl çiçek açabilmesi ve sinereryanın ise çok daha fazla hassas olmasıdır.
Türüne ve yetiştirilmesine göre 30 santimden 90 santime kadar boylanabilirler.
Ilıman bölgelerde hafif donmaları tolere edebilir ve birkaç yıl yaşayabilir. Genelde mevsimlik bir süs bitkisi olarak yetiştirildiği için çiçekleri solunca sökülüp atılır.
Sinererya üretilmesi ve bakımı
Fotoğrafta gördüğünüz Cineraria Senetti türü daha çok eflatun tonlarının hakim olduğu çiçeklere sahiptir.Tohumla çoğaltılarak yetiştirilir. Tohumlar bitki üzerinde iyice kuruduktan sonra toplanıp saklanmalı ve ılıman yerlerde kış sonunda, sert iklimli yerlerde mart sonunda veya nisanda ekilmelidir.
Resimde gördüğünüz sineralya türleri melez olduğu için tohumla yetiştirilmesi uygun değildir, çelikle yetiştirilebilir.
Evde yetiştirecekseniz az güneş alan pencere önünde, havadar ve serin bir odada bulundurmalısınız. Sıcak odalar uygun değildir.
Toprak için şu karışım iyidir:
3/6 iyi kalitede bahçe toprağına 2/6 yaprak çürüntüsü ve 1/6 kum karıştırılır. Bu toprağın yüzeyine çok az derinlikte tohumları ekin ve üstünü bastırın. Tohumları yukarda yazdığım gibi ilkbaharda ekebilirsiniz. Sıcağı sevmediklerinden kuzey rüzgârlarına açık yerler daha iyidir. Fideler gelişince tek tek saksılara dikebilirsiniz. Saksılarda kökleri iyice artınca besinli su ile sulamak iyidir.
5896a.jpg

Yılbaşında çiçeklenebilmeleri için geceleri 5 – 7 C° gündüzleri ise en fazla 10 – 15 C° gibi az biraz daha sıcak ortamda bulundurulmalıdır.
Baharda çiçeklenme dönemlerinde ise havalar ısındıkça yaprak bitleri ve bazı böceklerin yaprak içinde beslenen larvaları tarafından büyük saldırılara maruz kalırlar.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Re: Sinerya, sinerelya (Cineraria senetti)

Mesajgönderen Bennur » Cum Mar 26, 2010 10:32

IMG_0364.jpg
Oğluşumun hediye aldığı güzellikler... Gözümün önünde olmaları, bolca seyredebilmem için mutfak camıma yerleştirdim. Bol tomurcukluydular, neşeli neşeli açıyorlar :D Hayatlarından memnunlar.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul


Dön Mevsim Çiçekleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir