Önemli Ceviz Hastalıkları ve Zararlıları

Önemli Ceviz Hastalıkları ve Zararlıları

Mesajgönderen Bennur » Cum Oca 21, 2011 00:29

Kök Boğazı Tümörü: Bakteri (Agrobacterium tumefaciens) hastalığıdır. Hastalık etmeni bitki dokusuna yaralar vasıtasıyla girer ve kök boğazı çevresinde tümör oluşturur. Zaman içerisinde köklerde de tümör oluşumları gözlenir. Bulaşık genç ağaçların boyları kısa kalır, yaşlı ağaçlarda odun çürümeleri gözlenir.
Mücadelesi: Kök boğazı tümörüyle en iyi mücadele yöntemi fidanların sağlıklı damızlıkların bulunduğu fidanlıklardan temin edilmesi, taşınmaları, araziye dikilmesi ve bütün yetiştiricilik ömürleri boyunca yaralanmalardan kaçınılmasıdır.
Resim Resim
Kök boğazı tümörü ve kök boğazı tümörünün gövdedeki zararı
Ceviz Yanıklığı: Kışı uyur gözlerde geçirir, yağmur suları ve yağmurlama sulamayla yayılıp, hastalık yapar. Ağaçlar bütün büyüme mevsimi boyunca bakteri hastalığına duyarlıdır. Genç sürgünler aktif olarak yeşil renkli ve sulu yapıda oldukları dönem boyunca etmen tarafından hastalandırılabilir. Sayısız lekeler ve çizgi şeklindeki oluşumlar yaprak yüzeyini tamamen kaplayarak yaprak şekil bozukluklarına ve deformasyonlara neden olur. Meyveler de oluşumlarının başında, çiçek dönemlerinde oldukça duyarlıdır. Yüzeyde küçük, siyah renkli sulu lezyonlar gözlenir.
Mücadelesi: Cevizlerin ilk oluşum dönemlerinde bakırlı preparatlarla koruyucu ilaçlamalar yapılır. Daha önce şiddetli enfeksiyonların görüldüğü ceviz bahçelerinde belli aralıklarla uygulamalar yapılmalıdır.
Resim
Ceviz yanıklığının neden olduğu zararlanmalar
Ceviz Antraknozu (Gnomonia Leptostyla ): Cevizlerde görülen en önemli mantari hastalıktır. Hastalık, ağacın yaprakçık, meyve, genç sürgün ve yaprak saplarında görülür. Yaprak üzerinde esmer-gri lekeler oluşur. Lekeler üzerinde siyah noktacıklar bulunur. Bu yapraklar buruşur, kurur ve dökülür. Enfeksiyon şiddetli ise, yaz ayında ağaç yapraksız kalabilir. Hastalık, özellikle oransal nemin yüksek olduğu yerlerde görülür.
Hastalık, meyvenin yeşil kabuğu üzerindede etkili olur. Kabukta yer yer siyah basık lekeler görülür. Bunun sonucu yeşil kabuk kısmen veya tamamen kurur. Meyve içi dumura uğrar ve olgunlaşmaz.
Mücadelesi: Sonbaharda yere dökülen yaprak ve meyveler toplanıp yakılmalı veya toprağa gömülmelidir. Budama esnasında bulaşık dallar bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Hastalık görülen bahçelerde, tomurcuklarınyeni patlamaya başladığı, yaprakların yeni oluştuğu dönemde birinci ilaçlama; yapraklarda yaprakçıkların yarı büyüklüğünü aldığı dönemde ikinci ilaçlama; meyvelerin fındık büyüklüğünü aldığı dönemde üçüncü
ilaçlama yapılmalıdır. Bordo Bulamacı veya diğer hazır bakırlı ilaçlarla ağacın bütün gövde ve dalları iyice yıkanacak şekilde ilaçlanır. Manep W.P. aktif maddeli fungusitler 100 litre suya 300 g dozda uygulanır.Yağışlı geçen yıllarda ise fungus enfeksiyonlarına karşı çiçeklenmeden önce veya çiçeklenmeden sonra 2 hafta ara ile hazır bakırlı ilaçlar kullanılırsa, bakteriyel hastalıklar tamamen kontrol altına alınır ve bakırlı ilaçlara çok duyarlı olan ceviz yapraklarındaki fitotoksik etki de önlenmiş olur.
Resim Resim
Ceviz antraknoz hastalığı
Önemli Ceviz Zararlıları:
Ceviz İç Kurdu (CYDİA POMONELLA): Cevizde en önemli zararlılardan biri ceviz içi kurdudur. Bu zararlı ülkemizde genellikle 2-3 döl verir. Larvaları meyvede zarar yapar. Yumurtadan çıkan larvalar meyveyi delerek içeri girer, galeri açarak beslenir. Meyve içinde bir aydan fazla süre beslenir.Sonuçta meyveler dökülür. Mücadelesi yapılmaz ise önemli zararlar meydana gelir.
Mücadelesi:
o Kurtlu meyveler toplanıp imha edilmelidir.
o Ceviz ağaçlarının kalın dal ve gövdelerine haziran ayı başında oluklu mukavvadan tuzak bantlar sarılarak bunlara gelen larvalar, yapılacak kontrollerde imha edilmelidir.
o Yeni oluşturulacak bahçelerde dayanıklı çeşitler tercih edilmelidir.
o Haziran ayı içinde, ceviz meyveleri can eriği büyüklüğüne gelince insektisitlerden birisi ile mücadele yapılmalıdır. İlaçlı mücadelede yumurtadan çıkan larvaların meyveye girmeden ilaçla buluşturulması gerekmektedir.
Resim Resim
İç kurdunun meyveye girişleri ve meyve içindeki tahribatı
Yaprak Bitleri: Ergin bireyler sarı renkli ve 1.5-2.0 mm boyundadır. Kışı yumurta halinde geçirirler ve ilkbaharda yumurtalardan çıkan bireylerin tamamı dişi bireylerden oluşur. Çevre koşullarına bağlı olarak bir yılda çok sayıda döl verirler. Yapraklarda bitki özsuyu ile beslenen yaprak bitleri, ceviz ağaçlarının gelişmesini yavaşlatarak kalite ve verimi olumsuz etkiler. Yaprak biti yoğunluğunun ilkbaharda yükselmesi durumunda meyve iriliğinde bir düşüş görülürken; yaz aylarında görülecek yüksek yaprak biti yoğunluğu, meyve içlerinin buruşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda salgıladıkları tatlımsı madde nedeniyle fumajin oluşumuna neden olurlar.
Mücadelesi: Yaprak biti türlerinin çok sayıda doğal düşmanı bulunmakta ve bunlarla zararlı baskı altına alınabilmektedir. Ayrıca zararlıya karşı çeşitli ilaçlar atılarak mücadele yapılabilir.
Resim
Cevizde zararlı yaprak bitleri
Ceviz Yaprak Gal Akarı(Uyuz): Ceviz yaprak gal akarı yaprak dokusu içerisinde yaşar ve bulunduğu yerde yaprağın her iki tarafında kabaran gal oluşturur. Önce açık yeşilimtrak olan gal rengi giderek kızarır, kahverengileşir ve siyaha dönüşür. Yoğun bulaşmalarda meyvenin şekli bozulur ve olgunlaşmadan dökülür.
Mücadelesinde kükürt (%80, WP ) 500g/100 litre su veya Thiodan 150 ml/100litre karıştırılarak uygulanır.
Yabancı Otlar: Yabancı otlar meyve ağaçlarının besin ve suyuna ortak olarak, bazı hastalık ve zararlılara konukçuluk ederek zararlı olurlar.Çapalama, biçme ve sürme gibi işlemlerin yanında, çiftlik gübrelerinin iyice yandıktan sonra verilmesi, sulama suyu ile ot tohumlarının yayılmasının engellenmesi yapılabilecek kültürel uygulamalardandır.
Mücadele: Meyve bahçelerinde yabancı otlar çıkmadan önce ve çıktıktan sonra olmak üzere iki dönemde ilaçlı mücadele yapılabilir. Çıkış öncesi ilaçlama, ilkbaharda bahçe sürülüp otlar temizlendikten sonra toprak nemli iken yapılmalıdır. Çıkış sonrası yapılacak ilaçlamalar ise yabancı otlar 5-6 yapraklı dönemde iken, güneşli ve rüzgârsız havada yapılmalıdır. Ağaçların yaprak ve çiçeklerine ilaç değmemeli, 4 yaşından küçük
fidanlarda ilaçlama yapılmamalıdır.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Dön Sert Kabuklu Meyveler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir