Nergis (Narcissus)

Nergis (Narcissus)

Mesajgönderen Bennur » Cmt Şub 27, 2010 17:50

Resim
Bilimsel Sınıflandırma
Alem: Plantae
Şube: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: İridales
Familya: Amarilidaceae
Botanik Adı: Narcissus
Türkçe Adı: Nergis
Orta Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak bulunan 25 kadar türü vardır. Ülkemizde ise 8 kadar türü doğal olarak yetişmektedir.
Çiçekleri az sayıda, şemsiyemsi dizilişli veya münferittir. Çiçek tacı tabak biçiminde, küçük veya büyük daha çok beyaz veya sarı renklidir. Yaprakları uzun, şerit formlu, çiçeklerle birlikte veya daha geç oluşurlar.
Nergis soğanlarını hem bahçe hem de saksılara dikilir. Soğanların saksılara dikimi mayıs-ağustos aylarında uygundur. Saksılarda kullanılan harç ½ lifli balçık, ¼ kum ve yaprak çürüntüsü ya da iyi yanmış ahır gübresi karışımından elde edilir. Soğanlar iri ise 3, küçük ise 12 tanesi 10–12 cm’lik saksılara dikilirler.
Resim
Daha sonra saksılar bahçede bir yere dizilip, üzerleri 20 cm kalınlıkta toprak veya kum tabakasıyla örtülür. Örtü toprağının nem durumunun eşit oranda olmasına dikkat edilmelidir. Eğer kök oluşumu meydana gelmişse ve oluşan sürgünler 3–4 cm ulaşınca örtü toprağı uzaklaştırılarak aydınlık ve soğuk bir seraya alınırlar. Eğer erken çiçek açması istenirse daha yüksek ısılı ortamlara alınırlar.
Soğanların bahçeye dikimi ağustos-eylül ayları arasında olur. Ağır topraklara 10 cm, hafif topraklara 17 cm derinliğinde ve 10x10 sıra arası ve sıra üzeri dikilirler. Mayıs ayında çiçeklenen katmerli beyaz çiçekli nergisler 22 cm’den daha derine dikilmemelidir. Soğanların dikileceği nemli balçık toprakların derince işlenmiş olması gerekir.
Soğanlar uzun yıllar yerlerinde kalabilirler. Dikimden sonra ancak ikinci yıl çiçeklenme görülür. Üretimde kullanılacak yavru soğanların temini söz konusu ise her yıl soğanlar çıkartılıp yavru soğanlar ana soğandan ayrılır. Bunlar, büyüklüklerine göre sınıflandırılırlar ve yastıklara dikilirler.
Üretimi
Nergisler, tohumla ya da yavru soğanları ayrılarak üretilebilirler. Pratikte en çok uygulanan yöntem soğandan ayırma ile yapılan üretimdir. Her yıl merkezinde yeni bir büyüme konisi geliştirerek irileşen soğanlar aynı zamanda dip kısımlarından 4–5 yavru meydana getirir. Bunlardan 2–3 adedi daha kuvvetli gelişir. Temmuz-ağustos aylarında toprak üstü aksamı kuruduktan sonra yapılan söküm sırasında ana soğandan yavru soğanlar ayrılır. Hemen dikilen bu soğanlar irileşip olgunlaşarak yeni yavruları meydana getirirler.
Tohumla üretim ancak ıslah çalışmalarında kullanılabilir. Tohumla üretimde bitkinin çiçek açması için geçen süre en az 4–6 yıldır. Nergiste yumruları keserek üretim yapma durumu yoktur.
Ekolojik İstekleri
Nergisler yarı gölge ve iyi drene edilmiş, kumlu-tınlı topraklarda en iyi gelişmeyi gösterirler. Fakat asit karakterde olmayan her türlü toprakta yetişmeleri de mümkündür. Bir yıl evvel ahır gübresi ile gübrelenmiş toprağa dikilirlerse daha iyi sonuç alınır.
Resim
Peyzajda Kullanımı
Çiçekleri çok gösterişli olan soğanlı bitkilerdir. Gerek bahçe, park bordürlerinde gruplar hâlinde gerekse çayır içlerinde kullanılmaya son derece elverişlidir.
Nergisler aynı zamanda kesme çiçek olarak da kullanılabilirler. Özellikle kesme çiçeğin pek az olduğu erken ilkbahar aylarında açtırıldığında daha büyük değer kazanırlar.
Önemli Türleri
Narcissus pseudonarcissus (Yalancı nergis); İsveç, İngiltere, İspanya ve Portekiz’e kadar yaygındır. Bitki 20–40 cm boy yapabilir. Soğanları yumurta biçimindedir. Çiçekleri solgun kükürt sarısı, güzel kokulu ve kısa saplıdır. Taç yapraklar 2,5–3 cm uzunluğunda ve boru biçimindedir. Çiçekler mart-nisan aylarında çiçek açarlar. Yaprakları 2–4 adet, şerit formlu, grimsi yeşil renklidir. Çok önceden bilinen ve kültüre alınan bir süs bitkisidir. Önemli bahçe formları şunlardır,
Narcissus pseudonarcissus Emporer; sarı büyük çiçeklidir.
Narcissus pseudonarcissus Golden Spur; koyu çuha çiçeği sarısı renkli ve erkeni çeşittir.
Narcissus pseudonarcissus King Alfred; uzun saplı altın sarıdır.
Narcissus pseudonarcissus Mm.de Graaff; beyaz çiçeklidir.
Resim
Narcissus poeticus L; Akdeniz ülkelerinde özellikle Fransa ve Yunanistan’da doğal olarak bulunurlar. Bitki 25–45 cm boy yapar. Çiçekleri çoğunlukla güzel kokulu ve beyaz renklidir. Nisan-mayıs aylarında çiçek açarlar. Yaprakları şeridimsi yapıda, grimsi yeşil renkte uzunca ve 6–9 cm genişliğindedir.
Resim
Önemli varyeteleri şunlardır;
Narcissus poeticus ‘’Ornatus’’, erkenci, kaya bahçelerinde kullanılmaya elverişli çeşittir. Nisandan önce çiçek açarlar.
Narcissus poeticus ‘’Flora plene’’, katmerli kar beyazı çiçeklidir.
Narcissus poeticus ‘’Patelleris’’, kuvvetli gelişen ve geç açan çeşittir.
Kültür formları ise şunlardır;
Narcissus poeticus Cassandra, beyaz-kırmızı karışımı çiçeklidir.
Narcissus poeticus The dawn, beyaz çiçeklidir.
Narcissus incomparabilis Mill; İspanya, Güney Fransa’da doğal olarak yetişir. 30–45 cm boylanan bitkilerdir. Çiçekleri tek, kokusuz ve sarı renklidir. Çiçek sapçığı kısa, taç borusu silindirimsi yapıdadır. Çiçekler mart sonu nisan başında açarlar. Yaprakları çoğunlukla 4 adet, şerit biçiminde, grimsi yeşil ve küt uçludur.
Resim
Önemli kültür formları şunlardır;
Narcissus incomparabilis Mill Bernandin; kayısı sarısı çiçeklidir.
Narcissus incomparabilis Mill Lioba; açık sarı çiçeklidir.
Narcissus incomparabilis Mill Sir Watkin; çuha çiçeği sarısı iç kısmı ise altın sarısı renklidir.
Narcissus tazetta; Güney Avrupa, Yakın Doğu, Çin ve Japonya kökenlidir. 30–50 cm boy yapabilirler. Çok çiçekli ancak ana formu daha az aysıda 4–8 adet çiçekten oluşan salkıma sahiptir. Çiçeklerinin rengi beyazdır.
Saksıya dikildikleri zaman ocak ayında çiçeklenme başlar ve mayıs ayına kadar devam eder. Yaprakları 4–6 adet, grimsi yeşil ve şerit formludur. Yapraklar 30–45 cm uzunluğunda ve küt uçludur.
Resim
Narcissus bulbocodium; İspanya, Portekiz ve Fransa kökenlidir. Diğer nergis türlerinden huni biçimli, açık sarı renkli geniş taçları ve dar kısa petalleriyle ayrılır. Çiçekleri kış ve ilkbahar ortasında açar. Yaprakları dar ve soğanları ise küçüktür. Bitki 5–10 cm kadar boylanır. Hümik topraklarda daha iyi gelişme gösterir.
Resim
Önemli varyeteleri şunlardır;
Narcissus bulbocodium ‘’Conspicuus’’ çeşidinin çiçekleri ilkbaharda açar ve koyu sarı renkli büyük taçlıdır.
Narcissus bulbocodium ‘’Romieuxii’’, kışın açan çiçekleri limon sarısı renklidir ve geniş açık taçlıdır.
Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar
Önemli hastalıkları virüs ve kurşuni küf, zararlıları ise kırmızı örümcekler, thripsler ve unlu bitlerdir. Virüslü hastalıkların ilaçla mücadelesi yapılamamaktadır. Ancak taşıyıcı ve hastalıklı bitkilerin yetiştirilmemesi, toprağın virüsle bulaşık olmaması gerekir.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Ankara Koşullarında (Narcissus pseudonarcissus) Dikim Zamanı

Mesajgönderen Bennur » Çrş Kas 02, 2011 13:33

Ankara koşullarında farklı dikim zamanında açık araziye dikilen nergis soğanlarının gelişme durumlarının belirlenmesi ve çiçek kalitesinin ortaya konmasıdır.
Bu amaçla N. pseudonarcissus soğanları üç farklı uygulama kapsamında değerlendirilmiştir. Ağustos ayında bulundukları yerden sökülen soğanların bir kısmı Ekim ayında araziye dikilmiş; bir kısmı da oda koşullarında iki ay süreyle bekletildikten sonra Aralık ayında açık araziye dikilmiştir. Üçüncü grupta bulunan soğanlar katlama işlemine tabi tutulmuş, +4ºC’de beş ay bekletildikten sonra Mart ayında araziye dikilmiştir. Sonuç olarak nergis soğanlarının Ankara koşullarında en uygun dikim zamanının Ekim ayı olduğu belirlenmiştir. Bu soğanların hem ilkbaharda sürme ve çiçeklenme zamanları ile çiçeklenme süreleri en iyi değerleri vermiş, hem de çiçek sapı uzunluğu esas alındığında çiçek kalitesi en yüksek bulunmuştur. Katlama uygulaması yapılan ve erken ilkbaharda araziye dikim uygulaması, nergis yetiştiriciliği açısından elverişli bulunmamıştır.

Araştırmada bitkisel materyal olarak N.pseudonarcissus türü nergisine ait soğanlar kullanılmıştır. İri çiçekli nergis türü olan ve Altınkadeh olarak çiçekçilerde satılan bu türün anavatanı İsveç ve İngiltere olarak gösterilmekte, İspanya ve Portekiz’e kadar yayılım gösterdiği bildirilmektedir. 30–40 cm boylanan bir bitki olarak tanımlanmakta olup kabuklu soğanlıdır. Gövdesi otsudur ve her soğandan tek bir sürgün çıkmaktadır. Çiçekleri solgun kükürt sarısı olup güzel kokulu ve gösterişlidir Eylül ayında bulundukları araziden sökülerek kasalara doldurulan ve depoda, serin koşullarda bekletilen nergis soğanları, Ekim ayı ortasında yapılacak uygulamalar öncesinde büyüklüklerine göre iki gruba ayrılmıştır. İri soğan olarak kabul edilenler ortalama 5 cm ve daha büyük çapa sahip, küçük soğanlar ise ortalama 3.5–4.0 cm çapa sahiptir.
Soğanların bir kısmı 28 Ekim 2005 tarihinde açık arazide hazırlanan sıralara dikilmişlerdir. İri ve küçük boya sahip soğanlardan 30’ar adet soğanın dikimi yapılmıştır. Diğer soğanların bir bölümü olası bir fungal enfeksiyona karşı depolanmadan önce toz halindeki Benlate’nin içerisine batırılarak tüm yüzeyi ilaçla kaplanacak şekilde uygulamaya tabi tutulmuştur.
Fungusit uygulaması yapılan iri ve küçük çaplı soğanlar karton kutulara doldurularak, laboratuarda bir dolap içerisinde ortalama 15oC’de karanlıkta tutulmuştur. Diğer bir grup soğan da nemli katlama işlemine tabi tutulmuştur. Katlama işlemi için kasaların alt kısmına yaklaşık 20 cm kum doldurulmuş, düz bir zemin oluşturulduktan sonra nergis soğanları birbirine değmeyecek biçimde kumun üzerine yerleştirilmiştir. Daha sonra soğanların üzeri, yaklaşık 15 cm kalınlıkta kum tabakasıyla kaplanmıştır. Bu kasalar, 3.5-4oC sıcaklığa sahip soğuk hava depolarına konmuştur. Depoların oransal nemi %85–90 arasında olacak şekilde ayarlanmıştır.
Oda sıcaklığında saklanan soğanlar Aralık ayı içerisinde, koflaşma ve çürüme belirtileri gösterdiklerinden depolamaya son verilmiş ve araziye dikimleri yapılmıştır (19 Aralık 2005). Dikimde sıra arası 30 cm, sıra üzeri ise 15 cm olarak belirlenmiştir. Soğuk hava deposunda bekletilen soğanların araziye dikimi ise 6 Mart 2006 tarihinde yapılmıştır.
Buna göre, soğanlar üç farklı biçimde bir sonraki yılın yetiştiriciliğine hazırlanmıştır:
I. Eylül ayı içerisinde topraktan sökülen soğanlar, sadece bir ay kadar serin bir depoda bekletilmiş ve Ekim ayında açık araziye dikilmiştir (Sonbahar dikimi),
II. Aynı soğanlardan bir kısmı karton kutular içerisine yerleştirilerek, yaklaşık 15ºC sıcaklıktaki oda koşullarında bekletilmiş ve Aralık ayında araziye dikilmiştir (Kış dikimi),
III. Bir grup soğan da soğuk hava deposunda (3.5-4oC sıcaklık, %85–90 oransal nem) bekletilmiş ve Mart ayının başında araziye dikilmiştir (İlkbahar dikimi).
Değişik zamanlarda dikilen soğanların gelişmeleri gözlenmiş, ilk çiçek açma tarihleri ve çiçek özellikleri gibi yetiştiriciliği ilgilendiren parametreler incelenmiştir.

Üç değişik biçimde bekletilen ve dikimleri farklı zamanlarda yapılan nergis soğanları içerisinde çiçeklenme tarihleri bakımından en erkenci olan grup, üçüncü uygulama grubu (soğuk hava deposunda nemli kum ortamında katlanan soğanlar) olmuştur. Bu soğanlar, araziye dikim için uygun hava koşullarının sağlandığı 6 Mart 2006 tarihinde, depodan
çıkartıldıklarında köklerinin geliştiği, soğanların da 5–10 cm sürdükleri belirlenmiştir.
Image6.jpg
Soğuk hava deposunda nemli kumda katlanan ve bu koşullarda üç ay süreyle bekletilen soğanların, dikim öncesi %100 oranında köklendikleri
ve %91 oranında da sürdükleri belirlenmiştir. En erken çiçek açan grup olarak kaydedilen bu soğanlar, araziye dikimlerinden 20 gün sonra çiçeklenmeye başlamışlardır. III. grup soğanların tüm çiçeklenme süresi sadece 10 gün sürmüştür.
Çiçek açma zamanı bakımından ikinci sırayı alan grup ise sonbahar dikilen soğanların bulunduğu grup olmuştur (I.grup). Sonbahar dikimi uygulamasından gelen nergis soğanlarından iri çaplı olan soğanlarda %65, küçük çaplı olan soğanlarda %60 oranında çiçeklendiği kaydedilmiştir.

Üç farklı dikim zamanı uygulamasından en geç çiçek açan grup ise kışın dikilen soğanların bulunduğu grup olmuştur (II. grup). İri soğanlarda çiçeklenme oranı %70, küçük soğanlarda çiçeklenme oranı %54 olmuştur.
Çiçeklenme tarihi bakımından, uygulamalar içerisinde en elverişli bulunan grup, sonbahar dikimi olarak adlandırılan grup olmuştur. Bu gruptaki soğanlar, çok erken çiçek açıp soğuktan çok etkilenmedikleri gibi, çiçeklenme süresi de yaklaşık iki hafta olmuştur.
Çiçeklenme tarihinde olduğu gibi oluşan çiçeklerin çiçek sapı uzunlukları bakımından sonbahar dikiminin daha olumlu sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Her ne kadar Altınkadeh olarak adlandırılan iri nergislerin Ankara koşullarında kesme çiçek yetiştirmek amacıyla çok uygun olmadığı tarafımızca gözlenmişse de, bahçe düzenlenmesinde de çiçek sapı uzunluğunun çok kısa olması arzu edilmediğinden uzun boya sahip olan bitkiler kalitesi en iyi olanlar olarak değerlendirilmiştir.
Buna göre sonbahar dikiminden gelen soğanlardan iri olan grup ortalama 26.2 cm çiçek boyuna sahip olduğu halde, küçük olanlar 22.8 cm uzunlukta çiçek oluşturmuşlar; kış dikiminden gelen soğanlarda bu uzunluklar 20.6 cm olmuştur. Soğuk hava deposunda katlanan soğanlarda ise çiçek sapı uzunluğu en düşük değerlere sahip olmuştur. İri soğanlarda 12.7 cm, küçük soğanlarda 10.8 cm çiçekler elde edilebilmiştir. Soğuklama gereksinimini depoda karşılayan ve gelişmeye başlayan bu soğanlar, açık arazide bitki gelişimini tam sağlayamadan hemen çiçeklenmişler, ancak oluşan çiçekler kısa boylu ve gösterişsiz olmuştur.
Yapılan üç farklı uygulama sonucunda, iri nergislerden olan Altınkadeh (N.pseudonarcissus) nergisi soğanlarının, Ankara koşullarında sonbahar aylarında (Ekim-Kasım) araziye dikilmesiyle soğanların ihtiyaç duydukları soğuklamayı doğal kış ortamında karşılamalarının en uygun yöntem olabileceği görülmüştür.
Soğanların yaz sonunda sökülerek, oda koşullarında bekletilmesi; bu materyalin suyunu kaybederek kurumasına ve çürümesine neden olmaktadır. Aralık ayına sarkıtılan dikimlerde, havanın olumsuz koşulları nedeniyle dikim zor olmakta ve soğan kaybı fazla olabilmektedir. Soğanların ilkbahar başına kadar depoda bekletilerek katlanması ise erken sürmeye ve birden çiçeklenmeye neden olduğundan çiçek kalitesi azalmaktadır. Ankara’da bahçelerin düzenlenmesinde yazlık çiçeklerin henüz çiçek açmadığı erken ilkbaharda çok değerli bir süs bitkisi olarak Altınkadeh nergisinin kullanılabileceği, bunun için soğanların Eylül-Ekim’de, en geç Kasım ayında toprağa dikilerek kışı bulundukları yerde geçirmelerinin, kalite ve çiçeklenme üzerinde en olumlu etkiyi yaptığı sonucuna varılmıştır.
Nitekim değişik kaynaklarda da, nergis soğanlarının Haziran-Ağustos aylarında topraktan sökülerek temizlenmesi gerektiği, kurutulduktan sonra birkaç ay serin bir yerde muhafaza edilmeleri gerektiği ve Eylül- Ekim aylarında bahçelerde hazırlanan parsellere 15–20 cm aralıklarla dikilebileceğinden bahsedilmektedir
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Re: Nergis (Narcissus)

Mesajgönderen Bennur » Cum Ara 02, 2011 14:59

Yine bir kış öncesi. Yoksa içiniz mi burkuldu biraz. Bize kalırsa karamsarlığa kapılmaya hiç gerek yok. Bahçe mis kokulu nergislerle uğurlayacak sonbaharı ve kışı dimdik, gururla karşılayacak.
Bu kez biraz erken göründü sanki kapıdan kış. Griye büründü tüm gökyüzü, hüzün taşıyormuşçasına. Ama insanın içinden gelmiyor bırakmak bahçesinin elini. Gözler hala büyülenmek istiyor mevsimin renkleriyle. Bu his hep böyle kalır bahçeseverin gönlünde. Dört mevsim bahçesinde aynı tadı, aynı huzuru, aynı mutluluğu arar. Sadece sebepler değişir bir bir. Kimi zaman frezyalar, kimi zaman güller, zambaklar... Bu kezse sadece Nergisler... Tanışmak yine heyecan verici değil mi?
sari-veda.jpg
KENDİNİ BEĞENMİŞ NERGİS
Nergis Narcissus sp. Yunan mitolojisinde, göldeki aksine aşık olan ve sırf ondan ayrılmamak adına yemeden içmeden kesilen yakışıklı gencin ölümünden sonra bedeninin altında bitiveren çiçek olarak bilinir. Nergisgiller ailesinin Narcissus cinsini oluşturan bu bitkinin adı Yunan mitolojisindeki Narkissos’un adından gelir. Mitolojiye göre sudaki görüntüsüne aşık olup, ona kavuşmak için ölümü seçen güzeller güzeli Narkissos’un öldüğü yerde, nergisler bitmiştir.
BUYURUN TANIŞIN
■ Amarilidaceae ailesindendir. Botanik adı Narcissus sp.’dir.
■ Anavatanı Avrupa’dır ama en fazla tür çeşitliliği İspanya ve Portekiz’dedir, dünyada birçok ülkede tarımı yapılır.
■ Ülkemizdeyse sekiz türü doğal olarak yetişebilir ve Narcissus poeticus, Ege Bölgesi’nde özellikle Karaburun ve Mordoğan’da yetiştirilir.
nergis-sogani.jpg
NASIL ÇOĞALTILIR?
Tohumla ya da yavru soğanları ayırarak üretebilirsiniz. Bunların arasında en çok uygulanan yöntem, soğandan ayırmayla yapılan üretim şeklidir.
■ Tohumla üretim, ıslah çalışmalarında kullanılabilir. Tohumla üretimde bitkinin çiçek durumuna gelmesi için 4-6 sene gibi uzun bir süreç gerekir.
■ Dikim zamanı, sulama yapılıp yapılmamasına göre değişiklik gösterir. Sulama yapılan şartlarda ağustos ayının ikinci ve üçüncü haftası, kuru şartlardaysa ilk ve sonbahar yağmurlarından sonra dikim yapılması uygundur.
■ Soğanların dikim derinliği çaplarının 2-3 misli olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ağır topraklar ve küçük soğanlarda sığ dikim, hafif topraklar ve iri soğanlarda daha derin dikim yapılması gerekir.
■ Ülkemizde yetiştiriciliği özellikle Ege bölgesinde yoğun olarak yapılır. Son dönemlerde Trakya bölgesinde de başlanmıştır.
■ Her yıl merkezinde yeni bir büyüme konisi geliştirerek irileşen soğanı aynı zamanda dip kısımlarından 4-5 yavru verir. Bunlar arasından 2-3 tanesi daha kuvvetli gelişir. Temmuz-ağustos aylarında, toprağın üst kısmı kuruduktan sonra yapılan söküm sırasında ana soğandan ayrılan yavru soğanlara "ayırma" ya da "kaşık" denir. Hemen dikilebilen bu soğanlar irileşip olgunlaşarak "yuvarlak" ya da "tek burunlu" olarak adlandırılır. Ertesi yıl bu soğanlar, soğan yaprakları arasında yeni bir yavru vermeye başlar ve "çift boğumlu" olarak isimlendirilir. Böylece nergis soğanları birinci yaşta ayırma, ikinci yaşta tek burunlu ve üçüncü yaşta çift burunlu olarak sınıflandırılır. Ana ve çift burunlu soğanlar, soğan üretimi için kullanılırken, bitki üretimi için kullanılan soğanlar tek ya da çift soğanlardır. Yani soğanlar büyüklüklerine göre sınıflandırılır ve yastıklara dikilir.
■ Sapları 20-80 santimetre yükselebilir.
■ Nergisin iki önemli zararlısı vardır. Bunlar, Nergis soğan sineği ve soğan nematodudur. Hastalık ve zararlı görüldüğünde hemen mücadele etmelisiniz.
MUTLU OLMAK İÇİN...
■ En iyi gelişimi Akdeniz koşullarında gösterir. Kışın soğanı toprak altında olduğu için soğuğa oldukça dayanıklıdır.
■ Gevşek yapılı topraklarda iyi gelişim gösterir.
■ Çok killi, taban suyu yüksek, asitli topraklardan pek hoşlanmaz.
■ Toprak üst kısımları nergislerde diğer soğanlı bitkilerden daha uzun süre yaşadığı için kuraklığa daha dayanıklıdır.
■ Hem kışa hem de uzun gün şartlarına uyum sağlayarak çiçek açabilir. Yaz mevsimindeki ortalama ışıklanma süresiyle, kış dönemindeki ışıklanma süresi farklıdır. Ancak nötr bitki olduğu için bu farklılıktan fazla etkilenmez.
■ Yarı gölge ve iyi drene edilmiş, kumlu-tınlı topraklarda çok iyi gelişim gösterir. Asit karakterde olmayan her tür toprakta da kolayca yetişebilir.
■ Toprakta yeterli miktarda fosfor ve potasyuma ihtiyaç duyar. Azotun fazlası oldukça tehlikelidir. Potasyum soğanın gelişmesi, irileşmesi ve dayanıklılığı için, fosforsa kök ve çiçek gelişmesi için önemlidir. Yaprak gelişmesi için gerekli olan azot fazlalığı, zayıf ve gevşek doku oluşturacağı için bitkiyi dış etkenlere karşı hassas duruma getirir.
■ Sulama, toprak ve yağmur durumları dikkate alınarak, gün aşırı yapılmalıdır.
■ Çiçeklenme zamanından sonra yapraklar bir süre daha yeşilliğini korur.
■ Yapraklar ne kadar süre yeşil ve aktif kalırsa soğan o derece iri ve sağlıklı olur.
■ Hayvan gübresi kullanılırken dikkat göstermek oldukça önemlidir. İyice yanmamış gübre kullanmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.
EvBahçe Dergisi
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul


Dön Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir