Bordo Bulamacı

Bordo Bulamacı

Mesajgönderen Bennur » Çrş Mar 07, 2012 20:27

Bordo Bulamacı
Elma-armut karalekesi, yumuşak çekirdeklilerde ateş yanıklığı, kayısılarda sürgün ve dal yanıklığı, kayısı ve şeftalide yaprak delen, kiraz dal yanıklığı, şeftali yaprak kıvırcıklığı ve sert çekirdeklilerde bakteriyel kanser hastalıklarına karşı kullanılan Su+Göztaşı (Bakır Sülfat )+Kireç karışımından oluşan etkili bir ilaçtır. Saf olarak suda eritilen göztaşı aynı şekilde kullanılacak olursa bitkileri yakacağından, uygun oranda kireç karıştırılarak yakıcılığı giderilir.Kullanılacak hastalığa göre değişik oranlarda hazırlanır. %l’lik bordo bulamacı hazırlamak için l kg göztaşı ve 0,5 kg sönmemiş kireç olmalıdır.
Hazırlanması ( 100 litre bordo bulamacı)
Biri 50 litrelik, diğeri 100 litrelik iki adet tahta fıçı, plastik veya fiber fıçı beton havuz temin edilir (Kullanılan kaplar, demir, bakır, alüminyum gibi madeni kaplar olmamalıdır.). 50 litrelik kapta bir miktar su ile 1 kg göztaşı iyice eritilerek su ile 50 litreye tamamlanır.
100 litrelik kapta bir miktar su ile 0,5 kg sönmemiş kireç eritilerek su ile 50 litreye
tamamlanır. Göztaşlı su karıştırılmakta olan kireçli suyun içine yavaş yavaş ilave edilir.
Bu şekilde hazırlanan bordo bulamacının yakıcı olup olmadığını kontrol etmek için
passız bir çivi iple bağlanarak içine sarkıtılır ve 10 dakika kadar bekletilir. Çivide pas rengi oluşursa bordo bulamacı yakıcıdır. Bu durumda bulamaca kireçli su ilave edilmelidir.
Bordo bulamacı daima iki kapta hazırlanıp, göztaşlı su kireçli suya dökülmelidir.
Bordo bulamacı hazırlandıktan sonra bekletilmeden kullanılmalıdır. Bekleme zorunlu
olursa 100 litre bulamaca 100 g şeker katılarak iki gün bozulmadan beklemesi sağlanır.
Resim
Bordo bulamacı hazırlamada kullanılan beton havuzlar

Göztaşı (Bordo bulamacı): Bulamaç göztaşı ve kireç karışımından oluşur. Tomurcuklar patlamadan önce ve Çiçekler döküldükten sonra olmak üzere iki defa yapılır.
1) ilk ilaçlama için borda bulamacı hazırlama: İlk defa baharda gözler şiştiği zaman yapılır. Yüz litre suya 5(beş) kilo göztaşı ve 500(beşyüz)gram yanmamış kireç (veya 1000 gram sönmüş kireç) kullanılır.
İlk önce bir kovanın içinde 500 gram yanmamış kireç söndürülür . Bundan sonra kovaya ilaçlama deposunun 2/3 ü kadar su doludurularak ince badana haline getirildikten sonra bu inceltilmiş kireçli suyun tamamı ince bir süzgeçten geçirilerek ilaçlama deposuna konur.
Göztaşı bir tülbente konur ve ilaçlama deposunun 1/3 i kadar sıcak su bulunan plastik bir kapta, batırıp çıkararak eritilir. Eriyen göztaşı yine süzülerek ilaçlama deposundaki kireçli eriyiğin içine iyice karıştırarak dökülür.
İlaçlama deposunun içine ilk önce badana şeklindeki kireçli su dökülür. Onun üstüne eritilmiş göztaşı dökülür. Bu sıraya kesinlikle uyulmalıdır ve bu karışımın içine asla başka bir madde karışmasına izin verilmemelidir. Aksi halde hazırlanan ilaç etkisiz hale gelir. Usulünce hazırlanan ilaç, tepeden toprağa kadar bitkilerin değmedik yeri kalmayacak şekilde atılmalıdır. (geri dön)
2) ikinci ilaçlama için bordo bulamacı hazırlama; Borda bulamacı ikinci defa meyva çiçeklerindeki taç yaprakları 2/3 ü (çoğunluğu) döküldüğünde , yani meyvalar gömlekte iken, atılır. Burada önemli olan göztaşı oranının düşürülmesidir. Çünkü göztaşının altı saatlik yakma etkisi vardır. Artık yapraklar ve çicekler açıkta olduğundan fazla miktardaki göztaşı bunları yakar ve dökülmelerine sebep olur. Bu yüzden yüz litere suya bu dönemde 1(bir) kilo göztaşı eritilerek konur. Gerisi ilk ilaçlamadakinin aynısı yapılır.
İlk ilaçlama ağaçlar yaprasızken yapıldığından bahçenin bütün ağaçlarına aynı zamanda yapılabilir. İkinci ise her ağacın yeşerme ve çiçek açma zamanı değişik oluduğundan bütün ağaçlara aynı zamanda bordo bulamacı atamazsınız. Her ağacın çiçek açma ve gömleğe girme dönemini takip edip onlara o zaman ikinci ilaçlamayı yapmalısınız.
Yukarıda anlatıldığı gibi kendiniz de hazırlayabileceğiniz gibi piyasada paket içinde kullanıma hazır şekilde satılan göztaşı doğrudan suya katılarak bahçedeki bütün bitkilere atılır. Her hangi bir işlem yapmaya gerek yoktur.
Ağaçlar iyice yapraklanıp meyvalar büyüdükten sonra bordo bulamacı yapılması tavsiye edilmez. Çünkü bordo bulamacı lekeleri yaprak ve meyvalardan bir daha çıkmaz.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Dön Mücadele Yöntemleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir