Gardenya (Gardenia) Hastalıkları

Gardenya (Gardenia) Hastalıkları

Mesajgönderen Bennur » Prş May 12, 2011 15:28

FUNGAL HASTALIKLAR:
KANSER (Phomopsis gardeniae)
Şüpheli belirtileri, solgunluk, sararma, shrivering ve enfekteli yaprakların düşmesi ve çoğunluklar daha açmadan çiçek tomurcuklarının bitkiden dökülmesidir. Kısmi kuruma sonucu bitki bodur kalır. Toprakla irtibatlı olmayan dallarda ve gövdelerde oval kanserler oluşur. Bazen odun silindiri enfeksiyon noktasında ortaya çıkar veya kabuk kaba bir hale gelir ve dalgalı bir görünüş arz eder. Bitkinin taç kısmında kanserler sünger dokusu halinde enfeksiyon noktasının her iki yönünde gelişir. Doku bu gibi gelişmelerde normale nazaran iki misli daha büyüme göisterir. Bu şekilde aşırı gelişmeler toprakla temas eden ve rutubetin elverişli olduğu yerlerde görülür. Fungusun meydana getirdiği lezyonlar üzerinde siyah renkli üreme organları oluşur. Sporların bir kısmı küçük ve yuvarlak oldukları halde, diğerleri uzun ve iplik şeklindedir.
Mücadelesi
Kültürel Önlemler

- Fungus yaralardan giriş yapar. Bu nedenle çelik alırken keskin bıçak kullanılmalıdır. Mekanik yaralamalardan kaçınılmalıdır.
- Köklendirilmek için yastıklara konulan çeliklerin yaprak birleşim noktaları giriş için çok uygun yerlerdir.
Kimyasal Mücadelesi
Üretim materyalini (çelikleri) toprağa dikmeden önce Ferbam etkili maddeli ilaç eriyiğine daldırılmasının faydası literatürde kayıtlıdır.
Köklendirme ortamı, kum veya çürümüş materyal buharla dezenfekte edilmelidir.

YAPRAK LEKE HASTALIKLARI (Rhizoctonia (Pellicularia)
Gardenyaların yapraklarında birçok fungus ve alg tarafından lekeler oluşur. Rhizoctonia fungusu ilkin alt yapraklarda lekeler meydana getirir. Bitkiler çok sıksa veya çok rutubetli bir ortamda iseler üst taraflara doğru da yayılırlar. Bazen yaprakların orta damarları ve petiolleri de hücuma uğrar. Sonuçta yaprağın ölümüne neden olur. Lekeler çapı itibari ile değişmekle birlikte 6mm. kadar olabilir. Az veya çok daireseldir. Belirgin bir şekilde bölge halinde farklılık gösterir. Çeşitler farklı derecede hassasiyet gösterirler.
Yaprak lekelerine sebep olan diğer funguslar Mycosphaerella gardeniae ve bir Phyllosticta türüdür. Cephaleuros virescens adlı bir alg çeşiti ve gardenya’larda lekelenmeye neden olmaktadır.
Mücadelesi
Kültürel Önlemler

- Rhizoclonia yaprak lekeli hastalıklı yapraklar toplanmalı ve yok edilmelidir.
- Bitkilere dikildikten yeterli aralık verilmelidir.
- Bitkilere su verilirken yapraklar ıslatılmamalıdır.
-Yaprak lekelerine sebep olan diğer hastalıklar nadiren mücadeleyi gerektirmektedir.

TOMURCUK YANIKLIĞI (Botrytis cinerea)
Bu fungus serada ve dışarıda yetiştirilen gardeniya’ların tomurcuklarını çürütmektedir.
Mücadelesi
Kültürel Önlemler

Enfekteli tomurcuklar dikkatle toplanmalı yok edilmelidir.

KÜLLEME HASTALIĞI (Erysiphe polygoni)
Gardenyalarda külleme hastalığı da zarar yapmaktadır. Çeşitli organlarda kül serpilmiş halde fungusun sporları görülmektedir.
Kimyasal Mücadelesi
Hastalığın şiddetli olduğu durumlarda Dinocap veya ıslanabilir kükürt etkili maddeli preparatlar kullanılmaktadır.

BAKTERİYEL HASTALIKLARI (Pseudomonas gardeniae, Xanthomonas)
İlk bakteri, yapraklarda geniş, dairesel lekeler oluşturur. İkinci bakteriyel etmen ise, esas olarak seralarda yetiştirilen gardenyalarda, yapraklarda daha küçük, daha çok köşeli lekeler meydana getirir.
Mücadelesi
Kültürel Önlemler

- Yaprakları ıslatmaktan kaçınmalıdır.
- Bitkileri uygun mesafelerde dikmelidir.
- Seralar iyi havalandırılmalıdır.

FİZYOLOJİK HASTALIKLAR
KLOROZ

Bu durum kültürel şartlar nedeni ile ortaya çıkar. Bitki ışığı ve hafif asit reaksiyonlu toprağı tercih eder. Ağır killi topraklar uygun değildir. Fazla kireç köklerin faaliyetini, onların ince köklerini öldürerek engeller. Demir noksanlığı nedeni ile bitkinin bütün yaprakları kaybolmaz. Fakat demir noksanlığı büyümeyi geriletir. Bu durum bilhassa genç bitkilerde daha çok dikkati çeker.
Mücadelesi
Kloroz veya demirin uygun şekilde alınamaması, toprağa demir şelat eriyiklerinin verilmesi ile tedavi edilir. Yapraklar demir şelat verildikten 2 hafta kadar sonra yeşillenmeye başlarlar. Şayet yapraklar yeşil kalırsa yeni uygulamaya gerek yoktur.

UÇTAN GERİYE DOĞRU ÖLÜMLER (Die – back)
Serada yetiştirilen gardenya’larda yaprakların kaybı ve dalların uçtan geriye doğru ölümlerin köklerin fazla sulama nedeni ile boğulmasından ileri geldiği literatürde kayıtlanmaktadır.
Kullanıcı avatarı
Bennur
Hobibahçemiz
 
Mesajlar: 3063
Kayıt: Cum Şub 05, 2010 23:29
Konum: İstanbul

Dön Süs Bitkilerindeki Hastalıklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir